Close
Speciální úpravy

Jsme SPECIALISTÉ v oblasti hydrofilizace práškových materiálů, ale nabízíme i vývoj dalších procesů jako jsou např. hydrofobní úpravy, plazmové naprašování, jemné čištění mikropovrchů nebo dle konkrétní aplikace. V těchto oblastech spolupracujeme se specializovanými pracovišti, viz sekce VaV.

Rádi zodpovíme Vaše dotazy:

Hana Šourková
výzkum a vývoj
tel.: +420 481 322 223
hana.sourkova@surface-treat.cz

Jiří Cerman
výzkum a vývoj
tel.:+420 481 322 223
jiri.cerman@surface-treat.cz

Hydrofobní plazmové úpravy

Hydrofobní povrchy nacházejí různé aplikace jako např. samočisticí povrchy s kontrolovanou smáčivostí, nelepivé a antifouling materiály.

Hydrofobní úpravy jsou aplikovány v laboratorním nízkotlakém zařízení s použitím výparníku. Úprava je prováděna dávkovým systémem, který umožňuje variabilitu procesních parametrů a realizaci sofistikovaných a složitých procesů.

Metoda využívá chemických prekurzorů k dosažení hydrofobního efektu, jako jsou polysiloxany. Např. HMDSO. Tato látka je také známá jako prekurzor pro plazmové polymerizační procesy.  

HMDSO je vypařován pomocí výparníku pro tekuté prekurzory do vakuové komory, kde reaguje s pracovním plynem a způsobuje změny chemického složení na povrchu zpracovávaného materiálu nebo vytváří tenkou vrstvu.

Na levo: kontaktní úhel 34°, křemenné sklo
Na pravo: kontaktní úhel 40°, křemenné sklo pokryté hydrofobní vrstvou oxidu křemičitého nanesené v nizkotlakém plazmatu


Hydrofobní úprava celulózy v nízkotlakém plazmatu pro aplikaci v kompozitních materiálech

Hydrofobní úprava bavlněné tkaniny v nízkotlakém plazmatu pro aplikaci v textilním průmyslu

V oblasti čistění malých součástí a mikropovrchů poskytujeme služby vždy podle konkrétních požadavků zákazníka a v závislosti na technických parametrech zakázky.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte a zašlete nám Vaše konkrétní požadavky a technologické parametry. Rádi zodpovíme Vaše dotazy v co nejkratším termínu a nabídneme řešení na míru.