PLASMA – green technology of surface treatment
Hydrofilizovaný materiál jako např. vosky, UHMWPE apod. s velikostí částic v řádech jednotek a desítek mikrometrů je možné použít jako aditiva pro zvýšení otěruvzdornosti u inkoustů, nebo jako matující prostředek pro barvy a povlaky či další aplikace, kde je s výhodou využito výborné disperze bez použití jakýchkoliv dalších dispergačních činidel nebo použití dražších oxidovaných variant těchto aditiv. Výsledky aplikačních testů UHMWPE přidaných do barev viz Testovací metody – Adheze finálních vrstev – otěruvzdornost.
Modifikovaný materiál je velmi snadno smáčitelný a nedochází k aglomeracím při disperzi. Podrobněji k metodám měření smáčivosti práškové formy viz Testovací metody – Smáčivost práškových materiálů.
V současné době také probíhá výzkum využití plazmově modifikovaných materiálů v oblasti nových metod povrchových úprav pro aplikace ve výrobě kompozitních materiálů a také pro nástřik ochranných či funkčních vrstev viz výzkum a vývoj.
Disperze modifikovaného a nemodifikovaného prášku ve vodě viz obrázek.
Video disperze modifikovaného a nemodifikovaného prášku ve vodě.
Technologie rotačního tváření (http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_molding) – díky zvýšenému povrchovému napětí, které je zachováno i po sintrování na povrchu výrobku se výrazně zlepšuje např. smáčivost a adhezní vlastnosti materiálu. Materiál je tedy velmi vhodný pro aplikace vyžadující velmi dobrou adhezi např.:
Mechanismus procesu plazmové modifikace viz Technologie.
Metody zjišťování povrchového napětí jsou blíže popsány v sekci Testovací metody – zjišťování smáčivosti povrchů 3-D objektů.
Výrobky sintrované z plazmově upraveného práškového materiálu jsou přímo připraveny pro finální úpravy bez jinak nezbytných předúprav jako např. úprava povrchu plamenem, chemicky či mechanicky.
Další možnost využití vylepšených adhezních vlastností:
Pro představu uvádíme některé typy prášků pro rotomolding zpracované pomocí plazmové technologie. Výběr se stále rozšiřuje dle poptávky.
Stabilita plazmové úpravy – upravený materiál je možné skladovat před vlastním zpracováním i delší časové období bez ztráty modifikačního efektu.
Měření účinku (Washburne – viz Testovací metody – Smáčivost práškových materiálů) po 1 roce vykazují stejné hodnoty jako bezprostředně po úpravě a snížení účinku o 20 % bylo zjištěno po 3 letech.
Efekt plazmové povrchové úpravy
Test provedený na povrchu z neupraveného materiálu – povrchové napětí je pod hranicí 38 mN/m (Arcotest Quicktest® 38)
Test provedený na povrchu z plazmově upraveného materiálu – povrchové napětí je nad hranicí 38 mN/m (Arcotest Quicktest® 38)
Praktické použití inkoustů můžete shlédnout na videu Povrchová energie sintrovaných povrchů
Naši nabídku v oblasti hydrofilizace práškových materiálů najdete v sekci Služby.
Proudly created by Meatballs, s.r.o., 2017